Jak ušetřit na energiích co nejvíce? Naučte se doma fungovat jinak, než doposud!

Bydlení se nám v poslední době hodně prodražilo, což úplně ovlivnit nemůžeme. Ovšem účty za energie se ovlivnit dají, jak můžete co nejvíc ušetřit? 

Jak ušetřit na energiích co nejvíce? Naučte se doma fungovat jinak, než doposud! 

Bydlet potřebujeme všichni, ale je pravdou, že v poslední době se nám bydlení hodně prodražilo. Kdo bydlí ve svém, je na tom určitě lépe, protože nemusí platit ještě nájemné, ale i tak jsou účty za energie doslova noční můrou nás všech. Také máte strach, co bude, až vám přijde další faktura za energie? Bojíte se nedoplatku a chtěli byste začít trošku více šetřit? Určitě to jde, jen je třeba se naučit fungovat v domácnosti odlišně, než doposud. Takže jak na to? 

šetřete energie

Vařte úsporněji

Začněte v kuchyni, protože asi každý člověk ví, jak může ušetřit na elektřině třeba tím, že se naučí zhasínat světla v místnosti, kde nikdo právě není. To jsou rady, které slýcháváme neustále a možná už i v dětství tohle na vás rodiče křičeli. Každý ale určitě neví, jak se dobře dá šetřit třeba už při vaření. Když si vaříte vodu na těstoviny, chvíli to trvá, že? Příště, až budete vodu vařit, předvařte si ji v rychlovarné konvici, zkrátí se tím totiž doba vaření vody, přeci jen rychlovarná konvice nemá své jméno nadarmo. Pokud pak vaříte na plotně cokoliv, dejte tam co nejméně vody, i tím se zkrátí doba vaření a pak taky nezapomínejte na pokličky. Když hrnec či pánvičku přiklopíte, bude více tepla a jídlo se rychleji uvaří. Jednoduché, co myslíte?

Jak šetřit při mytí nebo praní? 

Obrovské položky jdou i za vodu. Když ale pouštíme pračku či myčku na nádobí, využíváme vodu i elektřinu zároveň. Snažte se proto vždy pouštět tyto spotřebiče, které opravdu žerou hodně energie, jen v nutných případech. Žádná poloprázdná pračka, kterou pouštíte jen proto, že si chcete vyprat oblíbené tričko. To vám opravdu neušetří. Pračku je dobré pouštět jen, když je skutečně naplněná, stejně jako myčku. Moderní spotřebiče obvykle mají dobrou energetickou třídu, ale ušetřit můžete navíc ještě tím, že si navolíte rychlý program, u pračky můžete volit i méně otáček. 

domácí spotřebiče

Místo toho, abyste si pak třikrát do týdne napustili plnou vanu vody na koupání, si dejte sprchu, ušetříte desítky litrů vody. A večer u televize, nesviťte. Ono je to zbytečné, není to ani zdravé a svíčky nebo malé lampičky vám navodí mnohem příjemnější atmosféru. 

Když se všechno naučíte dělat pravidelně, později vám to ani nepřijde. A u faktury se nebudete muset příště stresovat.