Proč je filtrační náplň zeolit evropským hitem


Tato jedinečná hornina vznikala dlouhodobým procesem v období prvohor a druhohor, kdy probíhala na zemském povrchu aktivní sopečná činnost. V některých oblastech, kde byly příhodné podmínky tlaku a teploty, se vytvořil minerál se zvláštním vnitřním uspořádáním. Obsahuje mikročástice vápníku, sodíku a hořčíku a jeho struktura vytváří velmi pórovitou hmotu, která dokonale absorbuje nečistoty. Zmiňované minerální ionty navíc aktivně reagují s amoniakem a dusíkatými látkami, kdy dochází k tzv. výměně iontů. Těchto vlastností se využívá především ve filtračních zařízeních, např. v zahradních bazénech, jezírkách a akváriích. Proces filtrace je pak velice efektivní, navázané toxické látky z vody navíc ušetří aplikaci bazénové chemie, a to je důvodem, proč je filtrační náplň zeolit evropským hitem. Kromě bazénů jej však v domácnosti využijete i pro jiné účely:

bazén

Minerál najde uplatnění i jinde

Odpadkový koš – zápach z koše na odpadky není nic příjemného. Snadno se jej zbavíte jednou malou hrstí zeolitu, kterou vložíte do nějaké vyhozené krabičky.
Obuv – přemnožené bakterie v obuvi nebudou vydávat takový odér, jestliže do bot pár drobných kamínků nasypete. Účinkuje naprosto spolehlivě a není třeba zbytečně utrácet za antibakteriální vložky a přípravky.

filtrace

Plísně, houby a bakterie – pohlcuje velice efektivně i množící se houby, bakterie a plísně ve vlhkých prostorách sklepů, garáží apod. Stačí opravdu malé množství, potvrzují to zkušenosti mnoha lidí.
Stelivo – chováte-li doma kočky, křečky, morčata, králíky a další mazlíčky, kteří vyžadují čistou toaletu, můžete trochu drceného kamene přimíchat do steliva. Jako zázrakem zmizí nepříjemný zápach, někteří výrobci dokonce nabízí zeolit přímo ve formě steliva. Lze jej však vmíchat i do směsi jemných hoblin a podestýlka pak vydrží déle suchá a hlavně bez zápachu, dřevo navíc příjemně voní.