Roleta den a noc nahradí žaluzie, závěsy i klasické rolety


O existenci rolet den a noc se můžete přesvědčit na Internetu z mnoha fotografií, z nichž snadno vydedukujete jejich vzhled a funkci. Co však lze jen stěží zachytit na videu či fotkách, je samotný subjektivní pocit a dojem uvnitř místnosti, který při zastínění vznikne. Velmi záleží na tom, jakou barvu, odstín a transparentnost pruhů látky si vyberete, a jakým způsobem zvolíte jejich překrývání, ovšem vždy půjde o vizuálně zajímavější efekt ve srovnání s jinou stínící technikou, zejména s plechovými či dřevěnými horizontálními žaluziemi.

otevřené okno

Srovnání s žaluziemi – když naklopíte lamely vodorovných žaluzií směrem nahoru, pak zabráníte lidem z ulice, aby jejich pohledy mohly proniknout do vašeho interiéru, ale bohužel totéž nezabráníte slunci. A když se chcete vyhnout slunečním paprskům, opačný úhel náklonu lamel zas umožní lidem z ulice vás sledovat. Není pak snadné vyladit celistvé zastínění tak, aby vám zcela vyhovovalo. Rolety den a noc se nenaklápí, tam jednoduše překryjete pruhy látky a dovnitř nepronikne ani slunce, ani pohled lidí zvenčí.

rolety den a noc

Rolety den a noc neabsorbují teplo – hliník je perfektní vodič elektřiny a také tepelné energie, snadno se o tom přesvědčíte, když zahřejete hliníkové nádobí (např. ešus), které se rozpálí mnohem dříve, než z nerezové oceli. To samé se děje v okně s žaluziemi, když na ně svítí slunce, hliník absorbuje tepelné sluneční záření a pak je předává do místnosti, takže spolehlivě funguje podobně, jako kamna. Textil rolet teplo od slunce nepřijímá, takže tento jev odpadá, což oceníte hlavně v parném létě.

Dobře vypadají – přítmí vytvářené roletami den a noc je příjemnější na oči a nemáte pocit, že sledujete v okně tenké plechové (hliníkové) proužky. Pruhy látky jsou mnohem širší, což na psychiku působí mnohem lépe. Zároveň se vyrábí v tolika odstínech a vzhledových profilech, že tímto přesahují klasické lakované či eloxované žaluzie.