Nelehká služba státu
Nechte si vyprávět vojenský život vašich tatínků, dědečků a strýčků. Ti si na službu státní, moc dobře pamatují. Říkalo se, že dělala z kluků muže. Říkalo se ale také, že na vojně bujela šikana, ale také se říká, že by se měla vrátit.
Vojenská služba minulostí
Možná bychom tu stále vojenskou službu měli, kdyby ji jeden z českých prezidentů, v listopadu roku 2004, nezrušil. On to zrušení ale nevymyslel, předložil ho ten tvrdý chlapík, ministr obrany, armáda se profesionalizovala a panu prezidentovi to myslím bylo tenkrát i líto.
Sám tehdy uznal, že už to nebude takové, že se domnívá, že tahle služba, bude generacích chybět. Jistě se shodneme, že některým zcela určitě. Pro zrušení vojenské základní služby tehdy hlasovalo 46 z 50 přítomných senátorů.
Modré knížky nejsou potřeba
Tehdy, když ještě vojenská služba existovala, mohl se z ní chlapec vyvázat jen modrou knížkou. Jen ta ho zbavovala vojenské povinnosti. Stalo se tak když trpěl nějakou nemocí.
Profesionální armáda
Dnes tedy máme „jen“ profesionální armádu, která čítá asi dvacet tisíc vojáků. A pak máme také takzvané zálohy. To jsou muži a ženy, které se účastní, vždy po nějaké době, speciálního cvičení. Byli by to tedy právě tito lidé, pokud by bylo potřeba bránit naše životy a majetek, kteří by byli povoláni „do zbraně“.
Někteří politici by si přáli vojenskou službu vrátit zpět. Tvrdí, že vzhledem k rostoucím nepokojům v Evropě, by to bylo velmi vhodné řešení. V nejbližší době se to ale nejspíš nestane, není to rentabilní. I když mezi zrušením a dneškem existuje období, kdy bylo její znovuobnovení na spadnutí. Tehdy byly připraveny i dotazníky, které by musely vyplnit muži i ženy, po dosažení osmnácti let věku. Zatím je u nás mír, a tak se povinná vojenská služba nechystá.