Nezařazené

Investujeme do dětí

Je lepší investovat nebo spořit. To je otázka. Málokdo dokáže například v osmnácti letech, nebo tehdy, až bude dítě odcházet z domova, sáhnout do kapsy a vytáhnout sumu, která by dítě pro začátek samostatného života zabezpečila. Další možností je tedy investovat do spoření. Ale kam?

Kam investovat – spořit

Nejčastějším způsobem je ukládání určitého obnosu na spořící účet nebo rovnou zakládají stavební spoření. Ale začít by se mělo hodně brzo. Možná vás už napadlo, že je dobré začít s narozením dítěte. Ono je to ale ještě trochu jinak. Ideální doba spoření samozřejmě stanovená není, ale odborníci hovoří dokonce o době, kdy ještě žádné děti nemáme.

Tak prý si můžeme dávat peníze na stranu a lépe je pak ovládat ve smyslu investic.

Pro rodiče, kteří chtějí dětem spořit dlouhodobě a začít brzo, můžete spořit prostřednictvím podílového fondu, nebo pak pomocí takzvaného fondu životního cyklu. V potaz bychom měli brát také míru očekávané a skutečné inflace. Každopádně, pokud nejste sami odborníky na slovo vzatí, obraťte se raději na někoho, kdo této problematice rozumí. Ideálně na někoho, koho znáte, nebo koho vám někdo, komu důvěřujete, doporučí.

Obecně platí, že čím je investiční horizont delší, tím bychom měli zvolit dynamičtější způsob investice. Znamená to, že pokud se rozhodnete například pro investice do akcií, se kterými si po dobu, kdy je dítě malé, můžete „hrát“, tedy různě s nimi hýbat tak, jak potřebujete a třeba i trochu riskovat. Pak se dá, když se vašim dětem blíží věk plnoletosti, můžete přesunout investice do něčeho klidnějšího, méně rizikového.

Je ale jasné, že se vám nemusí hodit ani jedno z výše uvedených řešení. Pak je lepší se nestresovat a šetřit prostě tak, jak vám to vyhovuje a jak vám to samozřejmě dovolí vaše finanční možnosti. Důležité přece je, aby byla rodina zdravá a spokojená. Peníze jsou velmi důležité, ale nejsou na prvním místě v našem životě.