Nezařazené

Nejčastějším problémem, s nímž se potýkají senioři, je osamělost

Jestliže zadáte do vyhledávače klíčová slova „služba společnice“, buďte si jisti, že se objeví na předních pozicích desítky odkazů na erotické služby. Sex za úplatu. Přitom jde o slovní hříčku, shodu synonym, jejichž význam může být různorodý, a český jazyk je pro podobné případy rozhodně bohatým zdrojem. Přesto jsou mezi námi lidé nešťastní, osamělí, kteří nestojí o sex, ale o společnost.
malování srdce.jpg
Podle statistického průzkumu je tím, co opuštěného člověka v pokročilém věku trápí, osamělost. Mezi námi žije řada těch, co se o sebe dokážou postarat a nejsou prozatím odkázáni na fyzickou péči, a do domova důchodců nastoupit nechtějí. Jsou zvyklí na prostředí, kde žijí, zvládají sami nákupy, přípravu pokrmů a běžné denní činnosti, přesto jim něco schází. Kontakt s někým blízkým. Příbuzní je opustili, nemají o ně zájem, anebo žijí na druhém konci republiky a nemohou tak často za svými rodiči a prarodiči cestovat.
senior s holuby.jpg

Osobní nezištný kontakt „jen tak“ je někdy víc než placená služba

Lidé, co žijí sami, vítají každou příležitost, kdy k nim zavítá někdo třeba jen na kus řeči. Nemusí přitom dělat vůbec nic, pouze věnovat trochu svého volného času, posedět u kávy , popovídat si, být v kontaktu. Jde totiž o tu živoucí auru, která z člověka vyzařuje. Existuje sice mnoho placených služeb tohoto typu, které zajistí „kvalifikovaný dozor“ nad lidmi v pokročilém věku, ale pokud je motivací výdělek, služba plní svůj účel čistě hypoteticky. A přiznejme si, kolik takových lidí pracuje tak, že upřednostní osobní zájem a touhu nezištně pomoci před financemi?

Dobrovolníci

A tak se často stává, že se v takových pozicích setkáte s tzv. dobrovolníky, z nichž mnozí jsou dokonce ve věku seniorů, jde tedy svým způsobem o výpomoc sami sobě, tedy lidmi zaměřenými na podobný problém – na osamělost.
spánek na lavičce.jpg

Kritika stávajícího „systému“

Současný svět se kamsi řítí, někteří otevřeně hovoří o odcizení mezi lidmi, jiní nad tím mávnou rukou, anebo přivírají oči. Doba technického pokroku sice umožňuje komunikovat efektivně a rychle přes mail a mobil, máme satelitní a bezdrátové sítě, optická vlákna pro superrychlý Internet, ale to přece nemůže nahradit osobní kontakt. A pokud se dnes setkáváme, tak většinou řešíme pracovní problémy, stres, který se na nás valí ze všech stran z komerčního a tržního konkurenčního prostředí, které se tomu lidskému bohužel příliš nepodobá.