Co dělat, když chcete vyletět z hnízda

Bydlení spolu s rodiči není vždy snadné, zvlášť, když se obě generace rozcházejí v názorech na život a péči o domácnost. Někdy chce zkrátka člověk jen trochu více soukromí, nebo více místa pro rodinu. Jaké jsou možnosti, výhody, nevýhody, a co bude nejvhodnější právě pro vás?

skládání puzzle

Podnájem

Ačkoliv dříve vyšel podnájem dráž než hypotéka, dnes už je tomu jinak. V případě, že nemáte dost našetřeno, pro vás bude podnájem nejlepší možnou volbou. Pokud však hodláte v budoucnu bydlet ve vlastním, volte raději levnější podnájem, aby vám zbyly peníze, které můžete odkládat. Při nabídkách bytů k pronájmu se informujte, zda splňují veškerá kritéria, která hledáte. Je k bytu parkovací místo? Budete to mít blízko do práce, abyste neprojezdili půl výplaty? Jsou zde povolena zvířata? Je v blízkosti obchod? Jací jsou sousedé? Jak drahé jsou energie? Než se pro nájem rozhodnete, srovnejte si ceny za pronájem bytů o podobné rozloze ve stejné oblasti, a ujistěte se, že se nepřeplatíte. A jaké jsou výhody a nevýhody pronájmu?

+ Rychlé bydlení

+ Nižší výdaje

– Platíte za něco, co nikdy nebude vaše

– Často nedostatek soukromí

Hypotéka

Můžete si také koupit vlastní byt, či dům. Pokud nemáte našetřeno dostatek peněz, budete muset požádat o hypotéku, jejíž vyřízení trvá celkem dlouho, a požadavky bývají náročné. Musíte mít našetřeno alespoň 20% ceny nemovitosti, dostatečné příjmy, čistý záznam v registru. Platíte však za něco, co nakonec bude vaše, tudíž investujete do sebe, i do případné budoucnosti vašich dětí. Rovněž si můžete s nemovitostí nakládat dle svého uvážení, protože patří jen a jen vám.

+ Nemovitost, do které investujete, vám patří.

+ Dostatek soukromí, a právo si byt či dům upravovat dle svého.

– Vyšší náklady.

– Delší doba, než se budete moci nastěhovat.

prodaný dům

Spolubydlení

Pokud ještě nehodláte zakládat rodinu, ale chcete ušetřit peníze, a hlavně žít dle svého, je toto pravá volba pro vás. Můžete si pronajmout byt s několika přáteli, nebo jinými lidmi, a podělit se tak o náklady. Budete se sice dělit o koupelnu, kuchyni, a obývací pooj (pokud ho někdo z vás nezabere). ale budete moci žít dle svého, a našetřit si brzy na něco lepšího.

+ Nízké náklady

– Méně soukromí