Nezařazené

Rekonstruovat starou chalupu je velká výzva

Zdědili jste starou chalupu po babičce anebo nějaké selské stavení, a nyní uvažujete, co s ním podniknout. Na první pohled je jasné, že udělat z podobné staré stavby obyvatelný prostor odpovídající nynějším standardům nebude snadné. Proto mnohé dědice podobného bydlení přirozeně napadne, že to nejjednodušší, co s ním mohou podniknout, je stavení prodat a získat tak nějaké peníze do rodinného rozpočtu. Nicméně existují i jiné možnosti, jak s podobnou nemovitostí naložit a ponechat si rodinné dědictví sami pro sebe. V každém případě je na místě rekonstrukce, ať už se rozhodnete, že z budovy vytvoříte útulnou víkendovou chatu anebo své nové trvalé bydlení.

venkovská chata u lesa

Bydlení v bývalém statku anebo třeba i v menší vesnické chalupě má své nesporné kouzlo. Nicméně je nezbytné, aby taková rekonstrukce proběhla citlivě a respektovala původní charakter stavby. V případě, že byste chtěli ze staré chalupy tvořit nové moderní bydlení současného vzhledu, bude zřejmě lepší takové stavení prodat a raději si za utržené peníze postavit moderní stavbu. Jistě se všichni shodneme, že to nejhorší, co může na vesnici po rekonstrukci starého stavení přibýt, je podnikatelské baroko.
chalupa na jaře

Jestliže ve výsledku nechcete bydlet v cirkuse, nýbrž v pěkném stavení, je na místě k celé věci přistupovat s respektem a maximální citlivostí pro věc. Pokud máte pocit, že podobným otázkám nerozumíte, přizvěte si k ruce schopného architekta. Jistě najdete rozumné řešení, které bude vycházet z původního charakteru stavby, bude vám vyhovovat, a zároveň bude cenově dostupné.
půdorys domu

Každopádně byste se měli držet několika jednoduchých zásad. Tam, kde byl původně kámen, dejte opět kámen a nikoli beton, dřevo nahraďte dřevem. Snažte se zachovat původní barevnost střechy i omítky a také tvar oken. Jednoduchý plot nahraďte opět jednoduchým, třeba dřevěným plotem a zapomeňte na honosné betonové stavby. A jasné je také to, že před selským stavením se bude jistě lépe vyjímat vesnická zahrádka a místní dřeviny, než kamenná expozice a několik zakrslých keříků zasypaných mulčovací kůrou.