Hubněte s kurkumou

Když se řekne kurkuma, mnozí dodnes tápou, o co vlastně jde. Někteří si vybaví koření oranžového zbarvení, málokdo pak dokáže uvést recept, kde by ji použili. A je to velká škoda. Indická kultura ji totiž využívá po staletí pro skvělé účinky na lidské zdraví. I u nás pomalu ale jistě nabývá na oblibě, a to především díky jejím schopnostem podporovat hubnutí.

adult-1867743_1280

Kurkuma původem pochází z Indie, kde je dodnes nejoblíbenější. Najdeme velkou spoustu indických receptů, v nichž se vyskytuje a dodává pokrmům exotičnost. Chutná jako směs kari a šafránu – odtud také její přezdívka indický šafrán. Vzhledem bychom ji pak zařadili do stejné skupiny se zázvorem. I ona totiž svou největší užitnou část má pod zemí v podobě kořene.

Pokud se snažíte zhubnout či si štíhlou linii udržet, rozhodně zvažte zařazení kurkumy do svého jídelníčku. Kromě toho, že zmírňuje pocit hladu a snižuje chuť k jídlu, totiž pomáhá spalovat tuky a rychleji nastartovat metabolické procesy v těle. Mimoto se jedná o silný antioxidant, což znamená, že budete déle vypadat mladí a vyhnou se vám mnohé choroby.

spices-2613032_1280

Kurkumu můžeme sehnat v čerstvém stavu ve specializovaných prodejnách nebo běžněji v podobě sypkého oranžovožlutého prášku. Nejvýznamnější složkou je kurkumin, ale obsahuje také další důležité látky, které přispívají k pomalejšímu růstu tukových buněk. Ve spojení s tím, že se jedná o nízkokalorickou potravinou, je velmi vhodná právě při hubnutí. Kromě toho má antiseptické, protizánětlivé a detoxikační účinky.

Přesvědčily vás dané informace o tom, že kurkumu zařadíte do svého jídelníčku, ale úplně nevíte, kde ji můžete použít? Je třeba myslet na její intenzivní chuť a aroma, takže použití coby koření se vlastně samo nabízí. Skvěle se hodí k masu, luštěninám, rýži či zelenině, přidat jej lze také do ovocných či zeleninových nápojů.