Nezařazené

Nanotechnologie laserového tisku vytváří barvy, které nikdy nezmizí

Vědci z Dánska vyrobili list polymeru a polovodičového kovu, který odráží a absorbuje světlo různých vlnových délek. Na této teorii je vlastně postavena teorie barev. Podle toho, jaké vlnové délky se odrazí a absorbují, má těleso určitou barvu. Fotografie z takového materiálu by si tudíž udržela stálou barvu a to díky vibračním strukturám.
 bílomodrá tiskárna
Zařízení dovoluje uživateli vybrat i velmi specifické barvy, protože jejich volba závisí pouze na vlnové délce. Každá část barevného spektra má přiřazenou svou světelnou délku. Odpadá tak nutnost míchání pigmentů a porovnávání barevných spekter. Stejnou techniku lze použít i na vodoznaky.
 
V této technice jsou obrázky vytištěny pomocí laseru, který se vypaluje do vrstvy plastické hmoty, která je pokryta germaniem. Vrstvy polymeru jsou tenké několik desítek nanometrů. Tloušťka spolu s germaniem činí 100 nanometrů. Pro představu – lidský vlas má tloušťku 100 000 nanometrů.
 britské auto
Nanolaserovou tiskárnu lze aplikovat i do 3D tisku. Tím, že se dá laseru nastavit intenzita záření, dokáže se tak vytisknout 3D obraz různé geometrie.
 
Obraz z inkoustové tiskárny nebo klasické laserové tiskárny se obvykle skládá z 300 až 2400 pixelů. Zatímco u nanolaserové tiskárny je rozlišení tisíckrát menší, na úrovni 100 000 pixelů.
 
Barva obrazu závisí na tom, jaký tvar na polymerovou desku vyryjeme, protože v důsledku toho se bílé světlo různě ohýbá a jinak difraktuje, a tudíž se propouští a odráží určité vlnové délky. Na stejném principu pracují podobným způsobem motýlí křídla a peří ptáků. Drobné struktury pokrývající motýlí křídlo nebo paví pero, rozptylují světlo specifickými způsoby a tvoří barvy, které vidíme.
 
Aby se obraz z nanolaserové tiskárny vyvaroval jisté iridescenci, lze řídit, které vlnové délky přesně se budou odrážet a které nikoli. Výsledný produkt se dále vyhne blednutí barev obrazu, protože chemické složení pigmentů je rozkládáno UV zářením ze Slunce, další příčina blednutí je oxidace pigmentů na vzduchu.
 rozmazané barvy
Zvolená deska, na které se bude obraz vypalovat, musí být z materiálu o vysokém indexu lomu. Germanium se zatím zdá být nejlepším adeptem, avšak není to ideální materiál, protože jeho produkce odstínů zelené barvy není dokonalá.